Police University College

< Back to search results

Police University College

Name (FI, SV)

Poliisiammattikorkeakoulu; Polisyrkeshögskolan

Other names

Politseiski institut;Polamk (Poliisiammattikorkeakoulu);Finland. Polisyrkeshögskolan;Police College of Finland;Polisyrkeshögskolan;Sisäasiainministeriö. Poliisiammattikorkeakoulu;Policejskij institut;Suomi. Poliisiammattikorkeakoulu;Police University College

Founded

1998

Further information

1998 Poliisiopisto muutettiin Poliisiammattikorkeakouluksi (PAKK). 2008 PAKK ja Poliisikoulu yhdistettiin Poliisiammattikorkeakouluksi (Polamk). Poliisikoulutus keskitettiin vuonna 2008 Tampereelle, kun Hervannassa sijaitseva Poliisikoulu ja Espoon Poliisiammattikorkeakoulu yhdistyivät.

Preceding organization

Poliisiopisto

Related organization

Poliisikoulu

Organizational form

Valtio ja sen laitokset

Type of organization

Ammattikorkeakoulu

Mailing address

PL 123 33721 TAMPERE

Business ID

2153105-4

Statistics Finland system ID

02557