South-Eastern Finland University of Applied Sciences

< Back to search results

South-Eastern Finland University of Applied Sciences

Name (FI, SV)

Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu; Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu

Other names

Xamk (Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu);South-Eastern Finland University of Applied Sciences

Founded

2013

Further information

Kymenlaakson ammattikorkeakoulu (Kyamk) ja Mikkelin ammattikorkeakoulu (Mamk) yhdistyvät 1.1.2017 Kaakkois-Suomen ammattikorkeakouluksi (Xamk). Vuonna 2016 Kyamk ja Mamk toimivat vielä itsenäisinä oppilaitoksina, mutta niillä on yhteinen emoyhtiö, Xamk Oy.

Organizational form

Osakeyhtiö

Type of organization

Ammattikorkeakoulu

Mailing address

PL 68 50101 MIKKELI

Business ID

2472908-2

Statistics Finland system ID

10118

Number of teaching and research staff (py) (2019)

533

Number of degress attained (2019)

Bachelor's degree (polytechnic)

1581

Master's degree (polytechnic)

240

Subunits (2019)

  • Biosampo
  • Digitaalinen talous
  • Elektroniikan 3K-tehdas
  • Hyvinvointi yhteiset
  • Informaatioteknologian koulutusyksikkö
  • Kestävä hyvinvointi
  • Kuitulaboratorio
  • Kulttuurin koulutusyksikkö
  • Kuntoutus- ja terveysalan koulutusyksikkö
  • Kymilabs
Show more