National Land Survey of Finland

< Back to search results

National Land Survey of Finland

Name (FI, SV)

Maanmittauslaitos; Lantmäteriverket

Other names

Maa- ja metsätalousministeriö. Maanmittauslaitos;Управление геодезии и землеустройства Финляндии;Finland. Lantmäteriverket;LMV;Suomi. Maanmittauslaitos;National Land Survey of Finland;Landesvermessungsinstitut;MML;Eanamihtidanlágádus;Upravlenie geodezii i zemleustrojstva Finlândii;Upravlenie geodezii i zemleustroistva Finljandii;Lantmäteriverket (Finland)

Founded

1994

Further information

Päämaanmittauskonttori perustettiin 2.11.1812 annetulla asetuksella. Sen nimi oli vuosina 1848–1850 ja 1863–1916 Maanmittauksen ylihallitus ja 1851–1863 Maanmittauksen ja metsänhoidon ylihallitus, koska metsähallinto luotiin aluksi maanmittauslaitoksen alaisuuteen. Nimi lyheni Maanmittaushallitukseksi vuonna 1916 ja lopulta siitä tuli Maanmittauslaitos 1994

Preceding organization

Maanmittaushallitus

Organizational form

Valtio ja sen laitokset

Type of organization

Tutkimuslaitos

Mailing address

OPASTINSILTA 12 00520 HELSINKI

Business ID

0245954-4