Finnish Meteorological Institute

Finnish Meteorological Institute

Name (FI, SV)

Ilmatieteen laitos; Meteorologiska Institutet

Other names

Финский метеорологический институт;Liikenne- ja viestintäministeriö. Ilmatieteen laitos;Finland. Meteorologiska institutet;Finnish Meteorological Office;FMI;Suomi. Ilmatieteen laitos;Finskij meteorologičeskij institut;Finnish Meteorological Institute;IL;Meteorologiska institutet (Finland);Finnisches meteorologisches Institut

Founded

1968

Preceding organization

Ilmatieteellinen keskuslaitos

Organizational form

Valtio ja sen laitokset

Type of organization

Tutkimuslaitos

Mailing address

Erik Palmenin aukio 1 00560 HELSINKI

Business ID

0244664-7

Subunits (2021)

  • Aerosolien koostumus
  • Aerosolit ja ilmasto
  • Arktinen avaruuskeskus yhteiset
  • Asiakaskohtaiset sääpalvelut
  • Asiakaspalvelut yhteiset
  • Asiakasratkaisut
  • Asiantuntijapalvelut yhteiset
  • Avaruus- ja kaukokartoituskeskus yhteiset
  • Avaruussäätutkimus
  • Avaruustutkimus ja havaintoteknologiat yhteiset
Show more